Polska
Minister zdrowia zapowiada kwarantannę dla przyjezdnych

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o obowiązku kwarantanny dla przyjezdnych z krajów, gdzie odnotowano nową mutację koronawirusa o nazwie Omikron.

Z kwarantanny ma zwalniać szczepienie lub test.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że w naszym kraju nie wykryto dotąd wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Nowy wariant, pochodzący z południa Afryki, został już potwierdzony w kilku państwach Europy.

Wiceminister dodał, że o godz. 11.00 zbierze się sztab kryzysowy, a o godz. 14.00 zespół do spraw badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach".

Czytaj dalej:
Powiązane publikacje
Od wtorku 9 września wystawiane są elektroniczne skierowania na szczepienia przeciw COVID-19 w Internetowym Koncie Pacjenta. Zapisy ruszają 15 września 2025 r., natomiast pierwsze szczepienia odbędą się tydzień później, 22 września.
4 marca 2020 roku w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Mniej więcej dwa tygodnie później zaczął się lockdown.
11 stycznia 2020 roku Chiny potwierdziły pierwszy śmiertelny przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
Na świecie i w Europie rozprzestrzenia się nowy podwariant wirusa SARS-CoV-2 o nazwie XEC. Wykryto go już w Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii oraz USA. Eksperci ostrzegają, że za kilka tygodni może być dominujący.
Miliarder i filantrop Bill Gates spędził ostatnie kilka dekad ostrzegając opinię publiczną przed złowieszczymi problemami, od nadchodzących „katastrof klimatycznych” po niszczycielskie cyberataki.
W odpowiedzi na wzrost liczby przypadków zakażenia małpią ospą, szczególnie na kontynencie afrykańskim, 14 sierpnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego.
Za trzy lata może się pojawić kolejny koronawirus o potencjale pandemicznym. W Polsce o zagrożeniu jednak się nie myśli, a instytucje państwowe nie wyciągają wniosków z błędów popełnionych w czasie COVID-19.
Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom biją na alarm: nowa, groźniejsza forma małpiej ospy szerzy się w ekspresowym tempie, szczególnie w Kongu.