Świat
Warstwa ozonowa się odbudowuje

Jak wynika z najnowszego komunikatu Programu Środowiskowego Narodów Zjednoczonych oraz Światowej Organizacji Meteorologicznej warstwa ozonowa się odbudowuje.

Poziom zawieszonych w powietrzu chemikaliów, które niszczą ozon, po raz pierwszy od lat spada, co pomaga w odbudowie warstwy atmosfery chroniącej organizmy żyjące na ziemi przed szkodliwymi skutkami promieniowania ultrafioletowego słońca — wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez naukowców na zlecenie ONZ.

W dokumencie znalazło się nawet zdanie o potwierdzeniu "znaczącego pogrubienia się warstwy ozonowej". To o tyle istotne, że przez dekady słyszeliśmy jedynie o "dziurze ozonowej" i coraz słabszej ochronie, którą daje nam ta część atmosfery. Było to efektem m.in. wykorzystywania środków chemicznych niszczących ozon m.in. w lodówkach, które przedostawały się do atmosfery. 

Czytaj dalej:
Powiązane publikacje
Platforma COOLCITY Index 2026 ocenia odporność miast na skutki zmian klimatu, takie jak fale upałów, susze czy gwałtowne opady.
Agencja Rozwoju Regionalnego Obwodu Tarnopolskiego prowadzi nabór na małe projekty w ramach Funduszu Małych Projektów w priorytecie «Środowisko» o nazwie «CrossEco: Zintegrowane rozwiązania dla wspólnego środowiska».
Polska wypada zaskakująco słabo w globalnym rankingu więzi z naturą. Choć lasy, jeziora i góry mamy niemal na wyciągnięcie ręki, nowe badanie pokazuje, że jako społeczeństwo coraz mniej czujemy się częścią przyrody.
Nie wyrzucaj, oddaj – do dzielenia się pozostałym po Wielkanocy jedzeniem zachęcają stołeczne jadłodzielnie. To specjalne lodówki, gdzie zostawić można nadmiarowe, lecz wciąż nadające się do spożycia jedzenie.
Polacy coraz częściej deklarują, że chcą ograniczać marnowanie jedzenia w święta wielkanocne, jednak w praktyce wciąż przygotowują zbyt duże porcje – wynika z badania Opinia24 dla Too Good To Go.
W ciągu dekady ilość odpadów komunalnych wytwarzanych przez przeciętnego Polaka wzrosła o ponad 40 proc. - informuje Polska Agencja Prasowa.
Krakowski system miejskich rowerów elektrycznych Park-e-Bike funkcjonuje od 2020 rok. W poniedziałek 2 marca rusza jego kolejny sezon.
W najbliższych dniach — począwszy od czwartku, 26 lutego, czeka nas spore ocieplenie. Jednak prognoza pogody na marzec przyniesie zwrot akcji.
Wyobraź sobie miasto, w którym niemal każdy mieszkaniec ma do najbliższego parku mniej niż pięć minut spacerem. To nie utopijna wizja przyszłości, ale codzienność w Oslo. Stolica Norwegii właśnie została ogłoszona najbardziej zielonym miastem świata.