Pochód Kopernikański, okolicznościowa wystawa, uroczyste sympozjum z udziałem przedstawicieli miast historycznych z całego świata – to niektóre punkty obchodów 45-lecia wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które odbywać się będą od 7 do 9 września.
„Obecność Krakowa na prestiżowej liście oraz status znanego na całym świecie miasta historycznego był, jest i będzie dla nas drogowskazem i punktem odniesienia dla rozwoju” – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Decyzja o wpisie historycznego centrum Krakowa na prestiżową listę zapadła we wrześniu 1978 r. podczas pierwszego posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kraków znalazł się w gronie 12 takich miejsc na świecie, razem z pobliską Kopalnią Soli w Wieliczce.
Kraków był też pierwszym miejscem w Europie, w którym wyróżniono nie pojedynczy obiekt, ale cały zespół miejski z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Starym Miastem, Kazimierzem oraz dawnym przedmieściem Stradomiem.