Polska
Już wkrótce pojawi się nowy kolor tablic rejestracyjnych

Zdecydowanie najpopularniejszym kolorem tła tablic rejestracyjnych pojazdów na polskich drogach jest biały, choć powoli zaczynamy się przyzwyczajać również do innych barw.

W 2024 roku ta paleta powiększy się o jeszcze jeden odcień – prawdopodobnie pomarańczowy. Jakich pojazdów będzie on dotyczył?

W sierpniu 2023 roku prezydent Duda podpisał ustawę zmieniającą niektóre przepisy „Prawa o ruchu drogowym”. Jedną z nowości jest pojawienie się tam specjalnej kategorii pojazdów, czyli samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Wprowadzenie tego zapisu motywowane jest chęcią uporządkowania sytuacji, w której w trakcie zawodów, np. rajdów, po drogach publicznych poruszają się auta, które normalnie nie powinny się tam znaleźć, bo ze względu na swoją budowę i wyposażenie nie przeszłyby normalnego przeglądu technicznego. W czasie niektórych imprez dochodziło m.in. do zatrzymywania dowodów rejestracyjnych.

Od przyszłego roku właściciele pojazdów rajdowych będą musieli raz w roku pojawić się na Stacji Kontroli Pojazdów. Diagnosta zbada auto i określi, czy jest ono zgodne z warunkami technicznymi dla bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Na podstawie pozytywnego wyniku badania starosta wyda roczne pozwolenie oraz komplet specjalnych tablic rejestracyjnych, prawdopodobnie z pomarańczowym tłem.

Czytaj dalej:
Powiązane publikacje
Co trzeci kierowca w Polsce, gdyby nie ograniczenia finansowe, wymieniałby samochód co 3–4 lata – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Santander Consumer Multirent.
Z 3,5 mln aut sprzedanych w Polsce w ubiegłym roku, większość stanowiły pojazdy z silnikiem spalinowym odpowiadające za 54 proc. wszystkich transakcji - wynika z danych firmy CARFAX.
Rynek aut używanych w Polsce w 2025 roku wyraźnie skręcił w stronę „młodszych” roczników i niższych przebiegów. Jak wynika z Raportu Autoplac.pl, kupujący coraz częściej stawiają na jakość i bezpieczeństwo, nawet kosztem wyższej ceny.
W listopadzie br. zarejestrowano w Polsce zaledwie 66,3 tys. sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony.
Ile godzin tracą kierowcy, stojąc w korkach w najważniejszych miastach Europy? Dane na ten temat przynosi nowy raport firmy Inrix.
Volkswagen rozpoczyna jedną z największych inwestycji przemysłowych ostatnich lat w Polsce. Koncern rozbuduje fabrykę we Wrześni, aby produkować nową generację w pełni elektrycznego eCraftera.
W trzech pierwszych kwartałach 2025 r. sprzedaż samochodów z Chin w Polsce wzrosła pięciokrotnie - pisze Rzeczpospolita.
Jedyny egzemplarz Bugatti La Voiture Noire, który w 2019 roku zelektryzował światową scenę motoryzacji, ponownie trafia w ręce kolekcjonerów.
Sądy w Polsce znacząco przyspieszyły proces orzekania konfiskat samochodów pijanych kierowców. Od momentu wejścia w życie nowych przepisów półtora roku temu, zapadły już decyzje dotyczące blisko 10 tys. pojazdów.