Polska
UW po raz kolejny najlepszy w Polsce

Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w XXV Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024. Tuż za nim znalazł się Uniwersytet Jagielloński, a na 3. miejscu Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 

Opublikowane w środę zestawienie przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy pod nadzorem kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. 

W skład zestawienia wchodzą cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Publicznych Akademii Nauk Społecznych i Uczelni Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.

"Ranking Szkół Wyższych Perspektywy od początku, czyli od 2000 roku, adresowany jest przede wszystkim do kandydatów na studia, którym chcemy pomóc w wyborze kierunku studiów i uczelni" - napisano w komunikacie Fundacji.

Jak wyjaśniono, Ranking Uczelni Akademickich Perspektywy 2024 obejmuje polskie uczelnie akademickie (publiczne oraz niepubliczne), które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie naukowej oraz posiadają minimum 200 studentów studiów stacjonarnych. Pod uwagę wzięto uczelnie, które miały przynajmniej dwa roczniki absolwentów.

Czytaj dalej:
Powiązane publikacje
W połowie lipca w banku ofert pracy dla nauczycieli było ponad 20 tys. ogłoszeń. Nowa oferta pracy dla nauczyciela pojawia się co dwie minuty.
Ustawa ograniczająca używanie telefonów w szkołach i przedszkolach czeka na decyzję Karola Nawrockiego. Są szkoły, które już znają jej efekty.
Brak dyplomu uczelni nie zamyka dziś drogi do dobrej pracy. W Polsce 56 proc. pracujących nie ma wyższego wykształcenia, a pracodawcy coraz częściej stawiają na doświadczenie i umiejętności.
Kraków po raz kolejny znalazł się na szczycie turystycznego rankingu przygotowanego przez znany amerykański magazyn. Otrzymał ocenę wyższą od Rzymu i Wiednia.
Mniejsza liczba studentów z zagranicy to nie tylko wyzwanie dla uczelni, ale także dla lokalnej gospodarki.
Mimo tego, że oferta gastronomiczna w Polsce jest coraz bardziej rozbudowana, wśród pizz wciąż dominuje klasyczna margherita, zwykle również najtańsza ze wszystkich.
Fundacja Liderzy Przemian wspólnie z Fundacją Borussia zapraszają aktywnych studentów z Mołdawii i Ukrainy do udziału w programie Study Tours to Poland (STP).
Słynne brytyjskie uzdrowisko Bath zdobyło pierwsze miejsce w rankingu „Najszczęśliwszych miast świata 2026 roku”, opublikowanym przez magazyn „Time Out”.
Do 31 lipca trwa nabór wniosków w programie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej «Promocja języka polskiego».