Świat
Czesi chcą, żeby kultura piwna trafiła na listę UNESCO

Historyk piwowarstwa Filip Vrana powiedział PAP, że nie samo piwo, ale kultura, która wiekami powstawała wokół tego napoju, powinna trafić na listę UNESCO.

„Zaczyna się od chmielu, ale to nie wszystko” - podkreślił.

Starania na poziomie krajowym rozpoczęto przed trzema laty - przekazał Vrana. Przyznał, że poszło szybko, m.in. dzięki temu, że wcześniej na poziomie regionalnym uznano kulturę piwną z Pilzna i Czeskich Budziejowic, a więc te, które budowały wokół siebie znane na całym świecie browary.

Czytaj dalej:
Powiązane publikacje
Uroczystości Bożego Ciała w Łowiczu to nie tylko religijne święto, ale również kultywowanie tradycji oraz barwne, folklorystyczne widowisko.
Rusza kolejny nabór w ramach inicjatywy, dzięki której lokalne organizacje pozarządowe z województw lubelskiego i podkarpackiego otrzymają wsparcie finansowe, aby zadbać o te miejsca z szacunkiem i troską.
35 metrów i 80 centymetrów liczy palma, która zwyciężyła tegoroczny konkurs palm w Lipnicy Murowanej (Małopolskie). Jej autorem jest Andrzej Goryl z rodziną. W tej edycji rywalizowało 49 wielkanocnych, barwnie przystrojonych gałązek.
Reakcja UNESCO na rosyjski atak na klasztor bernardynów we Lwowie jest haniebna, organizacja nawet nie wspomniała, kto dokładnie przeprowadził ten atak.
Narodowe Centrum Kultury ogłosiło nabór wniosków do programu «Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży 2026», w ramach którego młodzież z Polski i Ukrainy, w tym dzieci uchodźców przebywające na terenie Polski, będzie wspólnie realizować projekty dotyczące lokalnej historii i dziedzictwa.
Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotacje w ramach programu «Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą» na 2026 r.
Ponad 1700 uczestnikom sondażu zadano pytanie: "Czy wskazane państwo jest obecnie sojusznikiem, niezbędnym partnerem czy przeciwnikiem Republiki Czeskiej?".
Polskie MSZ chce zakończyć negocjacje z Czechami w sprawie ewentualnego zwrotu 368 ha ziemi, o które toczy się spór od lat 50. XX wieku.
Historia tego manuskryptu to gotowy scenariusz na film. Skradziono go z Wrocławia pod koniec lat 80. XX wieku. Przez wiele lat nikt nawet nie wiedział, że zniknął.