Polska i Ukraina
Więcej Polaków przeciwko Ukrainie w UE niż za

Nowy sondaż IBRiS pokazuje, że rośnie liczba przeciwników przystąpienia Ukrainy do UE i NATO. Obawy przed konkurencją gospodarczą, korupcją i eskalacją wojny przeważają nad poparciem dla integracji.

W Polsce maleje poparcie dla aspiracji Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim. Takie wnioski płyną z najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie portalu Defence24 oraz inicjatywy Stand With Ukraine.

Jak wskazują wyniki, odsetek przeciwników integracji Ukrainy z Zachodem przewyższa liczbę jej zwolenników.

Czytaj dalej:
Powiązane publikacje
Młodzi Polacy coraz częściej odwracają się od alkoholu i tradycyjnych papierosów, co jeszcze kilka lat temu mogłoby zostać uznane za powód do optymizmu.
Szef mołdawskiej dyplomacji Mihai Popsoi wezwał, by „zdjąć tabu” z dyskusji o zjednoczeniu kraju z Rumunią. Kreml już się do tego przygotowuje.
Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla „Wprost” nie ma zdania w kwestii tego, kto powinien zostać prezydentem Krakowa po Aleksandrze Miszalskim.
71 proc. respondentów opowiada się za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej. Za opuszczenia UE jest 21 proc. ankietowanych.
53 proc. Polaków zadeklarowało, że w ciągu ostatniego miesiąca udało im się zaoszczędzić część pieniędzy. To wzrost o 3 pkt. proc. w ujęciu miesięcznym.
Ponad połowa Polaków obawia się, że jeszcze w tym roku Rosja może podjąć działania militarne wobec państw NATO w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Co trzeci kierowca w Polsce, gdyby nie ograniczenia finansowe, wymieniałby samochód co 3–4 lata – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Santander Consumer Multirent.
Polacy chcą zmian wieku emerytalnego. Ponad połowa Polaków opowiada się za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, ale nie tylko.
Chociaż większość Polaków chce zakończyć pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego, liczba aktywnych zawodowo seniorów bije rekordy. Coraz więcej osób decyduje się na dłuższą karierę.