Polska
Mija 100 lat od powstania miasta Gdynia. Uroczystości potrwają do końca roku

We wtorek 10 lutego przypada setna rocznica nadania Gdyni praw miejskich. Program obchodów obejmuje m.in. uroczystą sesję rady miasta z udziałem prezydenta RP i marszałek Senatu, barwną paradę oraz koncert na Skwerze Kościuszki.

Świętowanie jubileuszu rozpocznie się o godz. 10.00 przy Nabrzeżu Pomorskim i na pokładzie ORP "Błyskawica", gdzie odbędzie się uroczysty apel z udziałem wojskowej asysty honorowej.

Z inicjatywy metropolity gdańskiego, w samo południe we wszystkich gdyńskich kościołach zabrzmią dzwony, zapraszając do wspólnej modlitwy dziękczynnej za 100 lat historii Gdyni.

Czytaj dalej:
Powiązane publikacje
Zarządu Dróg Miejskich zlecił przygotowanie wizualizacji kolei linowej ze śródmieścia do północnych dzielnic miasta, w budżecie zabezpieczono też środki na kolejne prace nad projektem.
Najstarszy aktywny zawodowo Polak skończył niedawno 100 lat. To Wacław Milewski z Poznania, który pracuje od 14. roku życia, a mając 19 lat założył warsztat mechaniczny.
1 maja 2026 roku mijają 22 lata od momentu, gdy Polska oficjalnie przystąpiła do Unia Europejska.
Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej uczcili na różne sposoby 100. rocznicę urodzin Elżbiety II, najdłużej panującej i najstarszej osoby, jaka zasiadała na brytyjskim tronie.
75 lat temu, 15 lutego 1951 roku, podpisano umowę o korekcie granic między Polską a ZSRR. Sowieci przejmowali tereny żyzne i bogate w złoża węgla kamiennego, Polacy otrzymali w zamian malowniczy, ale biedny fragment Bieszczadów z niemal wyczerpanymi złożami ropy naftowej.
Skąd się wzięła flaga Europy i UE? Jej autor inspirował się kultem maryjnym.
W listopadzie 1900 r. podczas Pierwszej Wystawy Kart Pocztowych w Warszawie ponad 16 tys. osób zdecydowało, że najlepszym określeniem karty korespondencyjnej będzie „pocztówka” - przypomniała Poczta Polska.
Gdyńska policja zatrzymała podczas kontroli drogowej patostreamera Pawła N. ps. Nazar. Mężczyzna znany jest m.in. antyukraińskich wypowiedzi w mediach społecznościowych. 
86 lat temu na terytorium Rzeczypospolitej wkroczyły wojska sowieckie. Polska, która od ponad 2 tygodni broniła się przed agresją ze strony Niemiec, otrzymała kolejny wielki cios.