Польський ринок праці приваблює працівників із майже 180 країн світу. У 2022 р. серед 15,2 млн осіб, які працювали в Польщі, іноземці становили 3,8 %.
Згідно з опитуванням, проведеним у червні цього року Польським економічним інститутом і банком BGK, 25 % польських фірм наймають іноземців, які не є громадянами ЄС.
Чим більша компанія, тим більший відсоток найманих працівників, що не є громадянами ЄС. У великих компаніях цей показник сягає навіть 52 %, тоді як на мікропідприємствах – лише 12 %. Найбільший відсоток працевлаштованих осіб з-поза ЄС – на виробничих підприємствах (33 %), а найменший – у торгівлі (15 %).
Однак виявляється, що 66 % підприємств не планують наймати працівників з-поза меж ЄС, але майже кожна десята компанія (9 %) має намір наймати іноземців. Серед компаній, які планують працевлаштувати іноземців, найбільший відсоток припадає на будівництво (13 %) та виробництво (12 %). Попри те, що 75 % компаній сьогодні не наймають працівників з-поза меж ЄС, більше половини з них (54 %) вважають, що працевлаштування іноземців є необхідним через нестачу робочих ресурсів на національному ринку праці.
Підприємці вбачають багато проблем і перепон, пов’язаних із працевлаштуванням іноземців. Більшість із них (61 %) погоджуються, що незнання польської мови є значною перешкодою. Так не вважає лише кожен п’ятий роботодавець. Майже половина підприємців (49 %) дотримуються думки, що складні формально-юридичні процедури відлякують роботодавців від працевлаштування іноземців. Та сама група підприємців стверджує, що процедури визнання їхніх кваліфікацій, наприклад, визнання дипломів або професійних кваліфікацій, є перешкодою для працевлаштування працівників з-поза меж ЄС.
Половина опитаних компаній бояться працевлаштовувати іноземців, які не мають досвіду роботи в Польщі. Крім того, більше ніж кожен третій підприємець погоджується, що працевлаштування іноземців пов’язане з надто тривалою процедурою найму. Натомість понад 40 % підприємців не погоджуються з думкою, що фінансові очікування працівників з-поза меж ЄС є нижчими, ніж очікування поляків.
Працівники з-поза меж ЄС можуть принаймні частково заповнити прогалини на польському ринку праці. Певною мірою кадрові нестачі заповнюються за рахунок напливу біженців з України. Проте підприємці вважають, що залучення іноземців на національний ринок праці має бути процесом, який включає багато аспектів економічного, соціально-культурного та правового характеру, що створить умови для більш ефективної підтримки інтеграції іноземців та їх більш тривалого працевлаштування в країні.