НАТОскоп
Польща витрачає на військо найбільше серед членів НАТО

Польща стала країною з найбільшими витратами у співвідношенні до власного ВВП на військову техніку та армію серед усіх членів НАТО.

«Польща навіть випередили США», – підкреслив директор Польського економічного інституту Пьотр Арак.

«Із моментом нападу Росії на Україну Польща стала прифронтовою державою. Напруга та ризик збройного конфлікту за участі нашої країни можуть утримуватися протягом багатьох років. Військові витрати позначатимуться на частині нашої економіки, але наслідки цього поки неясні, оскільки ми мало знаємо про структуру цієї частини економіки», ‒ заявив він.

Польща витрачає 4 % ВВП на армію. Востаннє середні військові витрати у світі на такому рівні фіксували на початку 1980-х рр. Німеччина востаннє стільки витрачала на оборону ще у 1960-х роках, а Франція ‒ приблизно тоді, коли завершувалася війна в Алжирі.

За даними мюнхенського інституту Ifo, цього року країни НАТО (і Швеція) витрачатимуть на озброєння в середньому 1,9 % власного ВВП, тобто на 0,2 % більше, ніж у 2021 р. Країн НАТО, витрати на озброєння яких перевищують 2 % ВВП, нараховується лише 11. Абсолютним рекордсменом є Польща, у якій ці витрати сягнуть 4,3 % ВВП. Це означає зростання на 2,1 % порівняно з 2021 р.

Попри війну в Україні та реальну загрозу багаторівневої російської агресії для всієї Європи, загальний військовий бюджет країн НАТО сьогодні нижчий, ніж у 1990-х. І така ситуація спостерігається при значно більшій кількості членів. Лише третина з них досягла мінімального розміру витрат на оборону, погодженого на саміті НАТО у 2014 р., у розмірі 2 % власного ВВП.

джерело:
Схожі публікації
Міністри оборони Латвії, Нідерландів і Великої Британії під час зустрічі у Ризі заявили про необхідність тіснішої співпраці у сфері дронів та безпілотних систем.
Рейтинг Global Firepower 2026 вимірює військовий потенціал 145 держав світу. У найновішому рейтингу на п’єдесталі опинилися Сполучені Штати, Росія та Китай. У другій десятці опинився Іран. Польща посіла 21-ше місце.
Міністр оборони Польщі заявив, що можливі рішення США можуть лише тимчасово затримати розміщення американських військ у Польщі, але не означають скорочення їх кількості.
Понад половина поляків побоюється, що вже цього року Росія може вдатися до воєнних дій проти держав НАТО в регіоні Центрально-Східної Європи.
Польща, ймовірно, найбільш лояльний союзник США в Європі, розраховувала на посилення американської військової присутності, однак сталося протилежне.
Під час пресконференції в Бухаресті Генеральний секретар НАТО Марк Рютте наголосив, що ця тема також буде розглянута на майбутньому саміті НАТО.
Президенти Польщі та Литви під час спільних військових навчань заявили, що головним пріоритетом обох країн є протидія загрозам із боку Росії.
Владислав Косіняк-Камиш заявив, що до 2030 р. Польща матиме найсильнішу та найбільшу армію в Європі.
Держави НАТО розглядають можливість припинення проведення щорічних самітів, щоб уникнути конфліктів із Дональдом Трампом.