Польща
Ціни на будівельні матеріали в Польщі ростуть як шалені

Будівельні матеріали становлять основну вартість кожної споруди, тому цінові тенденції на будматеріали мають визначальне значення для формування ставок квадратного метра девелоперського житла. Питання в тому, чи сигнали прискорення буму на ринку будівельних матеріалів, які досить чітко прозвучали на початку цього року, встигли дочекатися своєї матеріалізації.

Ще в січні поточного року динаміка цін на будівельні матеріали, яка хоч і віддавна безперервно була в плюсах, залишалася під впливом чіткої знижувальної тенденції, яка, якби продовжилася в наступні місяці, давала б шанс на довгоочікуване коригування. На жаль, наступних три місяці принесли дуже сильну зворотну реакцію, внаслідок якої тенденція знову стала зростаючою, а середня динаміка з 1 % у вересні 2020 р. зросла в квітні поточного року до приблизно 5 %.

За даними сайту RynekPierwotny.pl, ціни на будівельні матеріали та перспективи їх формування у близькому і подальшому майбутньому є надзвичайно важливим елементом будь-яких інвестицій на житловому ринку. Це слідує з факту дуже високої, грубо кажучи, понад 50-відстоквої їх частки у вартості будівництва кожної житлової нерухомості. В останні роки одним із коронних аргументів тенденції зростання цін на житло було загальне переконання про неминучість буму на ринку будівельних матеріалів.

Вирішальний вплив на цінові тренди ринку будівельних матеріалів справляють публіковані щомісяця дані Головного статистичного управління (GUS) про житлове будівництво. Стосується це головним чином даних щодо щойно розпочатого будівництва  та нових дозволів на будівництво. Саме це передусім визначає наявний і передбачений у майбутньому попит на будівельні матеріали. Тим часом дані GUS щодо житлового будівництва, незалежно від ускладнення економічної ситуації в країні внаслідок пандемії, продовжують сигналізувати про дуже високу інвестиційну активність первинного житлового ринку.

На думку експертів порталу, своє робить рекордний попит на нове житло, зафіксований у перші три місяці поточного року. Необхідність поповнення пропозиції забудовників буде накручувати інвестиційну статистику первинного сегменту житлового ринку, а ця необхідність – чергові поставки тисяч тонн матеріалів. До цього потрібно додати систематичне зростання курсу сировинних матеріалів на світових біржах, зростання цін на пальне і все чіткіше набираюча вітру у вітрила інфляція.

Як показують публіковані щомісяця дані групи Польські будівельні склади (PSB), бум на ринку будматеріалів не тільки продовжує себе непогано почувати, але й від початку року набрав значних обертів. Утворення 5-відсоткової динаміки стало можливим завдяки таким позиціям: плити ДСП (скачок динаміки з 11 % у січні до 32,4 % у квітні); елементи освітлення та електрики (із 3,2 % до 9,6 %); термоізоляція (із 0,7 % до 7,9 %); системи опалення (із 3,5 % до 7,1 %).

У сумі із 20 контрольованих товарних груп у 19 випадках зафіксоване зростання, і лише в одному (стіни, комини) – спад порівняно з минулим року. Ба більше, стан ринкової кон’юнктури не дає підстав очікувати на швидке загальмування динаміки зростання, яка в найближчі місяці, як очікується, зростатиме надалі навіть на 7–8 %.

джерело:
Схожі публікації
Варшавський ринок житла щойно подолав чергову символічну межу. Середня пропонована ціна нового житла уперше перевищила рівень у 20 тис. злотих за квадратний метр.
Авіакомпанії борються за клієнтів і виживання під час паливної кризи, спричиненої іранським конфліктом.
У 2025 р. до Міністерства внутрішніх справ і адміністрації РП надійшло понад 2500 заяв на дозвіл купівлі нерухомості іноземцями.
Світовий банк оцінив, що через війну з Іраном ціни на енергоносії у 2026 р. зростуть на 24 %, за умови, що найсерйозніші перебої в постачанні завершаться у травні.
У 2025 р. польські пенсіонери уклали понад 19,8 тис. угод довічного утримання. За даними Міністерства юстиції РП, щороку зростає чисельність осіб, які вирішують віддати житло в обмін на довічний догляд.
Міністерство фінансів вирішило продовжити дію знижених ставок до кінця квітня, а відповідне розпорядження було опубліковано вчора.
Міністерство сільського господарства Польщі шукає способи стримати різке зростання цін на добрива.
Під час опитування на тему максимальних цін на пальне поляки однозначно висловилися щодо цього рішення. Більшість хоче, щоб ціни, встановлені урядом, діяли до кінця цього року.
Статистика свідчить, що кількість акцій із продажу яєць перед Великоднем сьогодні на 4,6 % менша порівняно з минулим роком.