Польща
У Польщі зростуть ціни

Половина малих компаній планує підвищення цін. Основними причинами є зростання витрат на працю та енергію, а ще інфляція. 

Усе більше малих підприємств розглядають можливість змін у своїх прайс-листах. За даними дослідження BIG InfoMonitor, 48 % з них планують підвищити ціни, а 15 % уже це зробили. Причиною є насамперед зростання витрат на працю, енергію та інші компоненти, які в останні місяці значно обтяжили господарську діяльність. 

Найбільше до підвищення цін схильні мікро-, малі та середні компанії, що діють у сфері послуг. Там 37 % підприємців визнають, що зростання операційних витрат змушує їх до коригувань цін. Автори дослідження підкреслюють, що саме ця галузь найбільше відчуває проблему зростання заробітних плат і рахунків за енергію.

У торгівлі та промисловості підвищення цін планують 34 % компаній, а в транспорті – лише 23 %. Цікаво, що 47 % транспортних компаній заявляють про відсутність змін у своїх прайс-листах. 

Виробничі компанії головними причинами своїх рішень вказують інфляцію (58 %) та витрати на працю (54 %). На думку експертів, це свідчить про те, що промисловий сектор діє під сильним тиском і глобальних цінових тенденцій, і місцевих обтяжень, пов’язаних зі зростанням заробітних плат.

У сфері послуг ключовим фактором є заробітні плати. На них вказали 57 % опитаних. Майже половина звернула увагу на зростання цін на енергію. У транспорті найбільшими проблемами залишаються інфляція (50 %) і витрати на паливо й енергію (44 %). Натомість у торгівлі підприємці найчастіше вказують на подорожчання комплектуючих частин (43 %), хоч енергія та інфляція також значно впливають на ціни. 

Не інакше й на будівництві, де коригування цін пояснюють переважно зростанням витрат на будівельні матеріали (37 %). До цього додаються дедалі вищі витрати на працю та енергію, що додатково знижує рентабельність компаній.

Значно рідше підприємці визнають, що рішення про підвищення цін випливають із бажання адаптуватися до конкуренції чи скористатися періодом більшого попиту. На обидві ці причини вказали по 15 % компаній. Ще менша група (8 %) підвищила ціни, щоб компенсувати витрати, пов’язані з посередниками. 

Цікаві також критерії прийняття рішень щодо прайс-листів. 34 % опитаних визнають, що керуються інтуїцією, 30 % спираються на аналіз даних, а 29 % поєднують обидва підходи.

джерело:
Схожі публікації
Варшавський ринок житла щойно подолав чергову символічну межу. Середня пропонована ціна нового житла уперше перевищила рівень у 20 тис. злотих за квадратний метр.
Авіакомпанії борються за клієнтів і виживання під час паливної кризи, спричиненої іранським конфліктом.
Світовий банк оцінив, що через війну з Іраном ціни на енергоносії у 2026 р. зростуть на 24 %, за умови, що найсерйозніші перебої в постачанні завершаться у травні.
Міністерство фінансів вирішило продовжити дію знижених ставок до кінця квітня, а відповідне розпорядження було опубліковано вчора.
Міністерство сільського господарства Польщі шукає способи стримати різке зростання цін на добрива.
Під час опитування на тему максимальних цін на пальне поляки однозначно висловилися щодо цього рішення. Більшість хоче, щоб ціни, встановлені урядом, діяли до кінця цього року.
Попри геополітичну напругу та зростання цін на пальне, польський ринок праці залишається стабільним.
Статистика свідчить, що кількість акцій із продажу яєць перед Великоднем сьогодні на 4,6 % менша порівняно з минулим роком.
Майже половина поляків обмежує витрати після зростання цін на пальне, спричиненого напругою в Перській затоці.