Świat
Bogaty europejski kraj mocno ograniczy język angielski na uczelniach

Holenderski rząd chce ograniczyć użycie języka angielskiego na uczelniach wyższych. Holandia chce w ten sposób zmniejszyć napływu studentów zza granicy.

- Chcę, aby język niderlandzki stał się znów standardem – napisał we wtorkowym liście do parlamentu holenderski minister edukacji Eppo Bruins. – W ciągu ostatnich lat widzieliśmy wzrost liczby międzynarodowych studentów – dodał i przypomniał o przepełnieniu sal wykładowych oraz brakach miejsc zakwaterowania dla studentów.

Nowe prawo ma zmniejszyć liczbę studiów licencjackich prowadzonych po angielsku do poziomu 1/3 wszystkich zajęć. Podobne propozycje były wysuwane przez poprzedni holenderski rząd.

Czytaj dalej:
Powiązane publikacje
Choć dokładna liczba cudzoziemców na polskim rynku pracy nie jest znana, to dostępne szacunki pokazują ich istotne znaczenie dla szeregu sekcji gospodarki.
Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny został najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią w rankingu CWUR 2026. W zestawieniu znalazło się 39 instytucji z Polski.
W środę 10 czerwca 2026 r. oraz w środę 24 czerwca 2026 r. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zaprasza na spotkania on-line dla młodzieży polonijnej zainteresowanej ofertą programu Anders NAWA na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie w Polsce.
Nowa ustawa o zmianie ustawy o języku polskim oraz ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, podpisana przez Prezydenta RP Karola Nawrockiego, gruntownie przebudowuje system poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego
Lekarze spoza Unii Europejskiej do 1 maja 2026 r. mieli obowiązek potwierdzić znajomość języka polskiego.
Studenci w Polsce zarabiają średnio 4,1 zł netto miesięcznie, jednak za satysfakcjonujący poziom wynagrodzenia uznaliby 9,9 zł na rękę – wynika z badania „Student w pracy”.
Kryzys klimatyczny to pilny problem. Jeśli chce się przodować w polityce klimatycznej, nie można wynajmować miejsc reklamowych na coś wręcz przeciwnego - powiedziała Anneke Veenhof z partii Zielona Lewica.
Wystartowała kolejna edycja Kampanii Edukacyjnej dla Młodzieży z polsko-ukraińskiego pogranicza. Najważniejszą nagrodą dla 12 reprezentacji szkół z Polski i Ukrainy, które zostaną zakwalifikowane do finału, będzie wspólny pobyt w Warszawie.
Centrum Mieroszewskiego zaprasza studentów, doktorantów, młodych naukowców, analityków, dziennikarzy, aktywistów i pracowników organizacji pozarządowych z Polski, krajów UE i Europy Wschodniej do wzięcia udziału w międzynarodowej szkole letniej «Pamięć i Prawo» poświęconej przecięciu historii, prawa i polityki.