Polska
InterCity straci monopol na przewozy dalekobieżne?

Rozpoczęły się przygotowania do przetargów na międzywojewódzkie i międzynarodowe przewozy kolejowe.

Za cztery lata dużą część tego tortu mogą przejąć od państwowego operatora prywatne firmy - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak zaznacza gazeta, liberalizację przewozów na torach wymusza na nas unijny IV Pakiet Kolejowy. Oznacza to, że musimy nie tylko otworzyć dostęp do rynku komercyjnego, ale także do tego dotowanego, opartego na przewozach służby publicznej. 

Czytaj dalej:
Powiązane publikacje
Rozpoczynają się przygotowania do kompleksowej modernizacji historycznego dworca głównego PKP w Lublinie.
Dobiega końca budowa nowej, futurystycznej kładki w Krakowie, która połączy Kazimierz z Ludwinowem.
GDDKiA rozpoczyna likwidację infrastruktury poboru opłat na odcinku Wrocław-Gliwice, a już w 2027 roku bezpłatny stanie się również fragment Katowice-Kraków.
Podpisanie umowy na dofinansowanie drugiego etapu Mazurskiej Pętli Rowerowej otwiera kolejny ważny rozdział w rozwoju jednej z najpopularniejszych tras turystycznych w regionie.
Zarządu Dróg Miejskich zlecił przygotowanie wizualizacji kolei linowej ze śródmieścia do północnych dzielnic miasta, w budżecie zabezpieczono też środki na kolejne prace nad projektem.
PKP Intercity zbliża się do uruchomienia pierwszego pociągu hybrydowego „Impuls 3”. Nowy skład właśnie trafił na kluczowe testy.
Polacy mają „podarować” Ukraińcom autostradę do Lwowa. Budowę M10 (ok. 80 km) chce sfinansować polski rząd.
Czeski przewoźnik RegioJet kończy działalność na krajowym rynku w Polsce. RegioJet wycofuje się z polskiego rynku kolejowego, wskazując na "drapieżną politykę cenową" konkurencji i blokowanie dostępu do infrastruktury.
Najszybsze pociągi pojadą z Warszawy do Krakowa w 1 godz. 55 min. Na trasie osiągną prędkość 250 km/h. Skróci się także czas przejazdu do Katowic i Wrocławia.